این روزها اینترنت بخشی جدایی­ ناپذیر از زندگی مردم است. هر کس با یک گوشی هوشمند در جیبش، جهانی را در کف دارد. گفته می­شود در دورافتاده­ترین روستاهای جهان، در مناطقی که هنوز آب آشامیدنی سالم ندارند، هر کس می­تواند با لمس یک صفحه­ی دیجیتالی به دنیای جدیدی پا بگذارد.

در این میان بوشهر نیز از این قاعده مستثنی نیست. بوشهر به عنوان هفدمین استان بزرگ کشور ایران، یکی از بیشترین استفاده­ها از فضای دیجیتال را دارد. به گزارش سایت گام نیوز، بر اساس مطالعاتی که بر روی افرادی بوشهری انجام شده است و طبق بررسی­ها 72 درصد از جامعه­ی بالای چهارده سال بوشهر، به اینترنت دسترسی دارند. که این عدد در مقایسه با سایر استان­ها رتبه­ی ششم کشوری را داراست.

بر اساس این گزارش شبکه­های اجتماعی محبوب بوشهری­ها، فیسبوک، اینستاگرام و یوتیوب است و درصد زیادی از دیگر شبکه­های اجتماعی مخصوص به خود شهرستان بوشهر مانند چت روم­های بوشهری­ها  استفاده می­کنند. به خصوص جوان­های بوشهری از جهان اطلاعات آزاد استقبال می­کنند و خود را هماهنگ با دنیای پرشتاب اخبار، به طور پیوسته به روزرسانی می­کنند.

استفاده­ های بوشهری­ ها از اینترنت

سرگرمی و گذراندن اوقات فراغت یکی از دلایل مهمی است که باعث می­شود افراد، در شبکه­های اجتماعی عضو شوند. هر کس با توجه به روحیه و زاویه­ی دیدی که دارد معمولاً یک شبکه­ی اجتماعی را بیشتر می­پسندد. اما همانطور که می­دانیم اینترنت کارکردهای گوناگونی دارد، از جمله تحقیق و مطالعه، تبلیغات، خرید و فروش و یا مانند سایت بوشهر آنلاین معرفی یک استان/شهر و نشان دادن­ ویژگی­ها و ظرفیت­های آن.

  • اطلاع ­رسانی آنلاین

اطلاع داشتن از آب و هوای استان و بندر بوشهر، به عنوان یک منطقه­ی ویژه­ی اقتصادی- گردشگری از طریق سایت­های هواشناسی بوشهر، امکان­پذیر است. همچنین از طریق اخبار اینترنتی و گروه­های مجازی، مردم بومی بوشهر از اتفاقات و مراسم­های ویژه­ی شهری خود با خبر می­شوند. با استفاده از بوشهر نیوز و دیگر سایت­های خبری بوشهری، می­توانند از آدرس مکان­ها و بخش­های مختلف شهر چون کلینیک و بیمارستان­های موجود در شهر نیز مطلع شد.

مردم دیگر نقاط ایران نیز این امکان را دارند تا با استفاده از خبرنامه­های محلی مثل بوشهر نیوز، از مراسم­های مختلف که خاص استان بوشهر است، چه از لحاظ فرهنگی مانند موسیقی­های بوشهری و خیام­خوانی، چه رویدادهای و جشنواره­های جالب توجه تجاری – تفریحی با خبر شوند.

  • خرید آنلاین

در بوشهر به دلیل نزدیکی به دریا، صنعت کشتی­رانی و مزیت­های اقتصادی و جغرافیایی آن، فضای پررونق تجاری وجود دارد که موجب می­شود بازار سایت­های فروش اینترنتی نیز داغ باشد. افراد زیادی وقت و هزینه­ی سفر به استان بوشهر و خرید از آنجا را ندارند. اما بوشهر دارای بازارهای معروفی مانند بندر گناوه است که نمی­توان از وسوسه­ی خرید در آنجا چشم­پوشی کرد. بسیاری، ترجیح می­دهند لوازم برقی و الکترنیکی خود را با قیمت مناسب از این بندر خریداری کنند. استفاده از اپ­های خرید و فروش یا تبلیغات در چت­روم­ها و شبکه­های اجتماعی این فرصت را برای بسیاری از عمده­فروشان، خرده­فروشان و حتی ارائه دهندگان خدمات بوجود آورده است تا با مشتریان خود در ارتباط بوده و با تأمین نیازهای آنان به بهترین شکل، از تبلیغات موثر دهان به دهان و گرفتن بازخورد به منظور توسعه بازار فروش خود استفاده نمایند.

همچنین دریای خلیج فارس، خوان عظیمی از ماهی­ها و خوراک­های دریایی لذیذ است. دسترسی برای همه­ی ایرانیان به این بندر یکسان نیست. بنابراین یکی از استفاده­هایی که در بندر بوشهر از اینترنت می­شود خرید آنلاین ماهی است. اگرچه خوردن ماهی تازه آن هم کنار دریای آبی خلیج فارس، صفای مخصوص به خود را دارد که نمی­توان آن را با چیزی طاق زد.

  • اجاره آنلاین هتل و اقامتگاه

اگر کسی قصد داشته باشد جنوب را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کند و این شهر اسرارآمیز را که در خود هیاهوی عجیبی دارد از نزدیک ببیند، شبکه­های اجتماعی راه را برای او بسیار آسان کرده است. در بوشهر به دلیل سیل روزافزون گردشگران به این منطقه، هر روز اقامتگاه­های بیشتری ساخته می­شود و بسیاری از مردم خانه­ها یا اتاق و آپارتمان­های مبله­ی خود را برای اجاره­ی روزانه در اینترنت عرضه می­کنند. افرادی که می­خواهند برای چند روز طعم زندگی بوشهری، با غذاهای و معماری مخصوص به خودش، آفتاب گرم و رطوبت توأمان دریای پاک را تجربه کنند، می­توانند با این امکان به شهر دریاها قدم بگذارند و از سکونتی پر آرامش لذت ببرند.

به طور کلی می­توان گفت در بوشهر به دلیل جاذبه­های گردشگری و پتانسیل تجاری – اقتصادی، یکی از مهمترین استفاده­های اینترنت، اتخاذ روشی هدفمند و فکرشده است، یعنی ایجاد بازار خرید و فروش و معامله­ی آنلاین.

Leave a Comment