هر شهری گنجینه­ای از خاطرات است. کوچه پس کوچه­ها، محله­های قدیمی، حاشیه­ نشین­های دیروز که حالا جزئی از شهر شده­اند، مغازه­ها، بازارچه­های قدیمی، آب و هوای شهر که می­تواند رنگ یک شهر را عوض کند، طبیعت و ویژگی­های زیست محیطی شهر، همه و همه برای یک شهروند یا مسافر می­توانند مملو از خاطرات شیرین فراموش­نشدنی باشند.

بندر بوشهر را همه با دریای یکدست آبی و خورشید تابان زرد رنگش به خاطر می­آورند. بوشهر به لحاظ جغرافیایی در ارتفاع پایینی قرار دارد. بنابراین وقتی از دور به شهر نگاه می­کنی، شهری سراسر لاجوردی می­بینی. همین است که از روزگاران گذشته جهانگردانی نظیر برادلی برت، در کتاب «سرزمین­های شمالی خلیج فارس» آن را شهر دریاها خوانده­اند.

پس از فریبندگی آغازین از تماشای منظره­­ی بندر بوشهر و نخل­های بلند، قسمت تازه­ای از شهر در برابرت خودنمایی می­کند. محله­های قدیمی، موزه­ها، بازار، تورهای ماهیگران و فرهنگ مردم بوشهر که در انواع موسیقی­های مختلف بروز پیدا کرده است و خود به تنهایی یک جاذبه­ی گردشگری است.

سیستم حمل و نقل برای سفر به بوشهر

 • هوایی:

اولین فرودگاه بوشهر، حدود صد سال پیش، به دست حاج سید محمدرضا کازرونی افتتاح شد. فرودگاه بین­المللی بوشهر از قدیمی­ترین شبکه­های هوایی ایران و منطقه است. هم اکنون برای سفر به بوشهر می­توان از پروازهای روزانه­ی داخلی این فرودگاه به مقصدهای مشهد، تهران، شیراز و دیگر شهرهای بزرگ ایران و همچنین، سفرهای خارجی به کشورهای حوزه­ی خلیج فارس بهره جست.

 • جاده­ای

استان و بندر بوشهر، از سه محور ارتباطی با استان­های همجوار مرتبط است.

 1. محور بوشهر_برازجان، کازرون و شیراز. این خط اصلی ترین محور حمل و نقل زمینی است. فاصله­ی بوشهر تا شیراز 290 کیلومتر است.
 2. محور بوشهر،گناوه، دیلم، ماهشهر و آبادان که به موازات خلیج فارس است. طول این مسیر 690 کیلومتر است.
 3. محور کنگان، بندرلنگه و بندرعباس. طول این مسیر 921 کیلومتر است.
 • دریایی

مسافرت دریایی از طریق کشتی از بوشهر به کشورهای خلیج فارس، مانند قطر و دوبی امکان­پذیر است. همچنین از راه دریایی، کشتی­ها به حمل بار و خودروسواری و مسافر اقدام می­کنند. جالب است بدانید که یکی از کشتی­های معروف دنیا به نام کشتی رافائل که به تایتانیک ایران معروف است از جاذبه­های گردشگری این شهر محسوب می­­شود.

در بوشهر از کجا دیدن کنیم؟

بوشهر به عنوان یک شهر قدیمی، با سابقه­ی شهرنشینی تاریخی، دارای یک بافت قدیم و معماری مخصوص به خود است؛ سقف بوریا وتیرك­های جنگلی واستفاده از سنگ­های آهكی، حیاط مرکزی و بادگیر از مشخصه­های این معماری حوزه­ی خلیج فارس است. بافت قدیم بوشهر که هم­اکنون به عنوان بوشهر قدیم از آن یاد می­شود در دوره­ی قاجار گسترش یافته است و شامل چهار محله­ی معروف می­شود:

 1. محله­ی بهبهانی­ها: در این محله می­توان معماری بوشهری را دید. این معماری، بر اساس اقلیم بوشهر و همچنین فرهنگ ایرانی، انجام شده است، باد و عبور هوا در این معماری نقش مهمی دارد. شناشیل (شناشیر) و طارمه از عناصر معماری بوشهر به شمار می­روند. در این محله می­توان از عمارت­های کمندی، گلشن، ایرانی و عمارت بی­نظیر کازرونی که نمایانگر بی­بدیلی از معماری بوشهر هستند دیدن کرد. همچنین مسجد کوفه که در زمان ناصرالدین شاه قاجار در بوشهر ساخته شد و موزه­ی مردم­شناسی نیز در این محله قرار دارد.
 2. محله­ی کوتی: عمارت کنسولگری انگلیس، در بوشهر کوته خوانده می­شده است. به سبب وجود این عمارت در محله آن را کحله­ی کوتی گفته­اند. ساختمان­های این محله به دلیل معماری اقلیمی و گردش آزاد باد، به سه طبقه نیز می­رسند. از نقاط دیدنی این محله می­توان به مسجد فیل، حمام دلگشا و مسجد سعدون اشاره کرد.
 3. محله­ی شنبدی: به این محله خشوی هم می­گویند. از آثار مهم این محله می­توان به کلیسای گئورگ ارامنه اشاره کرد. این کلیسا که در زمان قاجاریه ساخته شد در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.
 4. محله­ی دهدشتی­ها: ساکنان اصلی و قدیمی این محله، یهودی­ها هستند.

جاذبه­های دیگر استان بوشهر

 • دهکده گردشگردی پازارگاد؛ مساحت این پارک تفریحی دریایی 20000 هزار هکتار است و در آن 80 نوع بازی دریایی_ساحلی وجود دارد. این دهکده در زمین های ساحلی منطقه شیرینو با عرض ۳۰۰ متر در شهرستان کنگان و عسلویه احداث شده است.
 • کوه­های نمکی جاشک؛ این کوه­ها شگفت­انگیزند. در روستای جاشک استان بوشهر، می­توانید بزرگترین گنبد نمکی خاورمیانه را ببینید.

یکی دیگر از پر خاطره­ترین قسمت­های سفر، کشف روحیات مردمان آن ناحیه است. مردمان جنوب به دلیلی نزدیکی به دریا و آفتاب، روحیه­ی گرم، سرزنده و پرشوری دارند. موسیقی­های مخصوص این خطه به تنهایی گواه این است.

خیام­خوانی­: سبکی است در خواندن اشعار خیام، با سوز و موسیقی و آواز، بوشهری­ها به آن «خیامی» هم می­گویند. هر ساله مراسم و محفل­های خاص خصوصی و عمومی برای خواندن خیام برگزار می­شود و مشتاقان شعر و ادب را از هر جای ایران و گاه دنیا، به بوشهر می­کشاند.

فستیوال موسیقی کوچه بوشهر: این یک جشنواره­ی مستقل موسیقیایی است که از سال 96 تا کنون دایر است. در این موسیقی از نوازندگان خطه­ی جنوب دعوت می­شود، در آن سازهای سنتی مثل نی­انبان، تمبک، شیوه­های بداهه­نوازی و موسیقی بندری نواخته و اجرا می­شود.

Leave a Comment